pondělí 16. prosince 2019

Bezpečnost a novoroční večírky – jak na risk assessment

Inspirujte se

Bezpečnost na eventech je vždy důležitá a podléhá pečlivé přípravě, která je obzvlášť potřeba při plánování firemního novoročního večírku. Jak tedy na to?

Eventy jsou a vždy budou velice “riskantní” akce. A proč tomu tak je? Každá akce je unikátní kombinací lokace, účastníků a dodavatelů, tím pádem vyžaduje flexibilní přístup. Obzvlášť to pak platí v případě firemních novoročních večírků, kdy se do běžného event mixu přidá konzumace alkoholu, ohňostroje a další ne zrovna bezpečné prvky.

Nemusíte se však bát, většině možným rizikům můžete snadno předejít a nebo se na ně alespoň důkladně připravit. Ptáte se jak? Existuje způsob, který lze aplikovat na jakýkoliv event a tím je Risk Assessment.

Risk Assessment může mít mnoho podob, ale nejčastější je formou tabulky, ve které je zaznamenán každý možný risk, co mu předchází, co následuje a co dělat v případě, že nastane. Pojďme si uvést příklad.

Aktivita: Konzumace alkoholu.
Kdo je v nebezpečí: účastníci, zaměstnanci, všichni přítomní.
Jak by mohli být ohroženi: slovní i fyzické napadení; ublížení na zdraví, ať už sami sobě či svému okolí.
Jak minimalizovat risk: Zodpovědný člověk na místě monitoruje situaci a dohlíží na konzumaci alkoholu, v případě kritické situace kontaktuje ochranku, popřípadě policii.
Kontakt: Zodpovědná osoba (telefonní číslo), ochranka (telefonní číslo).

Pořádnému risk assessmentu nesmí chybět rozepsání všech možných rizik, jak jim předejít a jak se zachovat, pokud i přesto nastanou. Důležitou součástí je uvést, kdo má na starost dohlížení na daný risk a koho v případě nouze kontaktovat.

Říkáte si, že vás napadají desítky možných situací, které lze považovat za hazard a nejste si jisti, kterému věnovat nejvíce pozornosti? S tím vám může pomoci Risk Assessment Matrix, který všechna rizika vyhodnocuje na základě pravděpodobnosti, že daná situace nastane a na základě dopadu, který by tato situace mohla mít.

Na toto téma bychom mohli napsat tisíce slov, ale nejlepším způsobem, jak se naučit risk assessment tvořit je prostě si jeden vyzkoušet připravit. Nezapomínejte, že vaše akce je jedinečná a tím pádem i váš risk assessment!

Pro více informací doporučujeme následující stránky:
Risk Assessment Matrix
Event Risk Assessment Form
Eventbrite