středa 15. května 2019

Firemní dobrovolnictví může být váš příští teambuilding

Inspirujte se

Už jste zkusili všechno – party ve stylu šedesátých let, orientační běh, únikovou hru, rodinné sportovní odpoledne a spoustu dalších variací téhož. Všechno to bylo fajn, zaměstnanci si to užili, tým pěkně šlape, na pracovišti vládne dobrá atmosféra. Dala by se udělat další únikovka nebo firemní turnaj, ale vy byste přeci jen chtěli nějakou změnu. Třeba něco, co nemíří jen dovnitř do firmy. Být trochu užiteční i pro někoho jiného? Podívat se ven ze své bubliny?

Zkuste firemní dobrovolnictví.

Možná máte mezi zaměstnanci někoho, kdo vychovává postižené dítě a využívá služeb některého denního stacionáře. Nebo něčí partner pracuje v místním dětském domově. Nebo se třeba někdo od mládí angažuje v  ochranářském spolku. Spousta takových organizací se vyznačuje tím, že nemívají zrovna hodně peněz, a tak spoustu věcí dělají svépomocí. Místní spolek pro obnovu starého sadu určitě uvítá pomoc v době sklizně, a pak vám rád ukáže, jak z ovoce lisuje mošt. Dětský domov má skvělý veliký pozemek, ale na terénní úpravy, aby se tam dalo zřídit hřiště nebo třeba plácek na fotbal, nejsou peníze. Pečovatelský dům by potřeboval zasadit nové stromky, aby bylo v zahradě dost stínu, ale má jen jednoho zahradníka, a tak to jde pomalu. Když jim ale lidi z vaší firmy „píchnou“, bude to za jeden den hotové.

Příjemce takové pomoci bude rozhodně vděčný a díky vám a vašim zaměstnancům třeba pohne s velkým projektem nebo ušetří peníze, které pak bude moct použít na práci s klienty. Ale co z toho budete mít vy? Dobrý pocit už je trochu klišé, ale hlavně to není zdaleka všechno.

Firemním dobrovolnictvím může vaše firma získat velmi cenné „body“ v místní komunitě, vaše konání se promítne i do vnímání firmy na trhu práce a mezi zákazníky. Zaměstnanci jistě ocení, že se dobrovolnického dne zúčastní i management podniku a určitě se jim bude lépe pracovat pro firmu, která nesleduje jen svůj zisk, ale dívá se i kolem sebe. A v neposlední řadě občas opustit klimatizované kanceláře, excelové tabulky vyměnit za pracovní rukavice a společně se podílet na něčem hmatatelném a hned viditelném, může být pro „kancelářské krysy“ velmi osvěžující. A pro stmelení kolektivu možná efektivnější než firemní turnaj ve volejbale nebo zdolávání skalních ferrat.

Pokud nevíte kudy do toho, zkuste se obrátit na své zaměstnance, jestli by neměli nápad, případně vám dobrovolnickou akci může zprostředkovat řada specializovaných agentur – stačí termín zadat do vyhledavače.