sobota 5. srpna 2017

Rozmazlete své hosty skvělým cateringem

Inspirujte se

Ještě než začnete organizovat setkání s obchodními partnery, výroční večírek vaší firmy nebo oficiální představení nového produktu, zamyslete se, jaké pohoštění bude pro danou událost nejvhodnější.

Je jen na hostiteli, zda se rozhodne pro své hosty uspořádat koktejlovou party, recepci nebo třeba business oběd. Abychom vám rozhodování ulehčili, poradíme vám, jak se v různých typech akcí, jejichž doménou je prvotřídní jídlo a nápoje, rychle zorientovat.

Koktejl
Jednou z nejpopulárnějších společenských akcí je večerní koktejl. Vyznačuje se uvolněnou atmosférou, hosté si kromě nabídky míchaných nápojů (můžete se domluvit s dodavatelem cateringu, aby přichystal jedinečný koktejl přímo pro vaši akci) užívají lahůdky servírované v podobě kanapek. Jídlo může roznášet obsluha, nebo ho lze servírovat formou bufetu. Koktejlová akce se hodí spíš pro menší počet hostů, je více osobní a v porovnání s honosnou recepcí nebo banketem také přívětivější pro váš rozpočet. Lidé mohou na koktejl přicházet po celou dobu jeho konání a obecně přijímaným pravidlem takového eventu je, aby se příchozí zdrželi alespoň na dvacet minut.

Buffet lunch či buffet dinner
Chcete-li své hosty pozvat na méně formální oběd nebo večeři, uspořádejte ji formou bufetu. Základním klíčem úspěchu je pestrá nabídka teplých i studených jídel, která uspokojí apetit každého hosta a zároveň zohlední možná stravovací omezení. Protože se budou pozvaní obsluhovat sami, můžete ušetřit na nákladech na personál. Ze stejného důvodu je třeba počítat s tím, že hosté budou potřebovat více času na to, aby se najedli. Teprve poté můžete nabídnout další program. Zajímavou obměnou klasického bufetu, která promění váš event v opravdový gastronomický zážitek, jsou stánky zaměřené na konkrétní specialitu. V jednom můžete podávat třeba tapas, v dalším se mohou vydávat steaky či burgery, v jiném zase dezerty. Vše musí být připraveno přímo před zraky hosta a přesně podle jeho gusta.

Oficiální večeře
Elegantní společenská událost, která dbá na zasedací pořádek a další náležitosti, se hodí k oslavám výjimečného charakteru. Usazeným hostům se zpravidla podává tříchodové menu, přičemž z nabízeného jídla by si měli vybrat všichni – vegetariáni i milovníci masa nebo mořských plodů. Dejte hostům možnost sestavit si jednotlivé chody předem a požádejte je, aby vám svůj výběr nahlásili už v okamžiku, kdy potvrzují svou účast. Pozvaní by měli na akci dorazit včas, aby stihli oficiální zahájení akce hostitelem.

Recepce
Exkluzivní událost vyžaduje exkluzivní styl akce. Recepce patří mezi formální společenská setkání a má svůj předem určený scénář – od dress codu, přes uvítání hostů, po proslovy hostitelů i výběr nápojů a jídel. Pohoštění se nejčastěji podává formou rautu, personál může nápoje a drobné lahůdky příchozím také roznášet. Pro zpestření recepce můžete zajistit kuchaře, kteří budou vybrané pokrmy připravovat na místě a dle přání konkrétního hosta. Lesk každé takové události je dán zajímavou skladbou pozvaných, mezi kterými často nechybí VIP osobnosti, ale i místem konání.

Banket
Na žebříčku společenských eventů je banket hodně vysoko. Zpravidla se pořádá při mimořádné příležitosti, což musí být na první pohled zřejmé. Chcete-li uspořádat banket, dejte si záležet na výběru místa konání. Čím exkluzivnější prostory, tím více se bude o události mluvit. Také jídlo se servíruje specifickým slavnostním způsobem, hosté jsou usazeni podle pečlivě zvoleného zasedacího pořádku, na stolech proto nesmí chybět jmenovky (uvádí se jméno, příjmení a akademický titul). Výjimečnost banketu podtrhuje také výzdoba nebo tištěné menu s doplňujícími informacemi o akci. Z hlediska cateringu je banket jednou z nejnáročnějších akcí, která vyžaduje dostatek profesionálního personálu. Avšak dojem, který tento typ akce v hostech zanechá, je mnohem podstatnější než poněkud vyšší náklady.

Galavečer
Samotné slovo „gala“ naznačuje, že akce bude opravdu prestižní událostí, na které nechce nikdo chybět. Přestože se může zdát organizace takového eventu velmi náročná, i tady platí, že včasné přípravy a přesný plán jsou základem úspěchu. Pokud budete galavečer pojímat charitativně a výtěžek z prodaných vstupenek poputuje na dobročinné účely (téma akce se dá skvěle propojit s vašimi CSR aktivitami), oslovte včas všechny partnery a sponzory, kteří se budou na celém podniku podílet. Pak už zbývá zvolit atraktivní téma večera, vybrat lokaci, sestavit program a delikátní menu. Čím exkluzivnější místo a pokrmy nabídnete, tím lépe. Gala večeře sestává z několika chodů, nechybí vzletné proslovy, ani živá hudba. Jedná se zkrátka o pětihvězdičkovou událost, všechno tedy musí tomuto faktu odpovídat. Podaří-li se vám zorganizovat galavečer na jedničku, budou si hosté o události vyprávět ještě dlouho potom. A především – nenechají si uniknout žádnou akci, na kterou je svým jménem pozvete.